ЧИ БЕЗПЕЧНІ БІОКАМІНИ?

В чем отличия автоматического и мануального камина?

Минулого відсутність димаря або квартира в багатоповерховому будинку не дозволяли на встановлення каміна. Ситуація змінилася, коли на ринку з’явилися вироби, що працюють на біоетанолі. Їх можна встановити практично скрізь, тому що вони не вимагають підключення димоходу або вентиляції. Однак може виникнути питання, чи є ці пристрої безпечними? Це, звичайно ж, залежить від їхньої конструкції та технології. На ринку існують два типи біокамінів – мануальні та автоматичні. Проте безпечними є лише автоматичні біокаміни з технологією чистого згоряння пари.

Мануальні біокаміни – ємність з палаючим паливом

Популярність біокамінів на етанолі почалася від запровадження т.зв. мануальні продукти. Такі пристрої це не що інше, як звичайний металевий резервуар, в який безпосередньо наливається паливо. , а потім підпалюється.

Конструкція такого виробу дуже проста, але водночас не безпечна. Можна легко зробити помилку, наприклад, не помітити розлитого етанолу або долити паливо до непогашеного вогню. Коли залишки етанолу догоряють на дні жолоба, полум’я практично невидиме. Крім того, треба бути обережним, щоб камін надто не нагрівся, бо тоді паливо може почати кипіти. Етанол, що розбризкує і кипить, створює ризик опіків, а навіть і пожежі.

Найбільша подія відбувається під час заправки паливом. У докладному звіті Glö∂ R&D Ethanol and Methanol Burn Risks in the Home Environment, опублікованому у вересні 2018 у Німеччині, описаний приклад 28-річного Австралійця, який мав сильний опік після вибуху вогню, під час наповнення мануального каміна паливом. Здавалося, що камін погашений, але на дні бака ще горів маленький і невидимий неозброєним оком вогонь. Зазначені випадки завжди пов’язані з використанням мануальних біокамінів з відкритим паливним баком, що містить рідкий етанол.

Автоматичні біокаміни на біоетанол усувають ризик

Цікавим рішенням є автоматичні біокаміни на етанолі, керовані за допомогою вбудованого комп’ютера. Вони заслуговують на увагу, тому що працюють на новій технології згоряння парів палива – технології BEV (<Burning Ethanol Vapours). У цих камінах паливо знаходиться в окремому баку, усередині виробу, звідки за допомогою насоса воно потрапляє в генератор пари. Під впливом високої температури етанол починає випаровуватись і йти через отвори в жолобі полум’я. Запалювання палива відбувається за допомогою нитки розжарювання, кілька міліметрів над верхньою поверхнею пальника, тому полум’я має повний доступ до кисню та пари повністю спалюються. Завдяки тому немає неприємного запаху, що відчувається у разі мануальних камінів. Полум’я не має безпосереднього контакту з рідким паливом і може швидко згаснути через закриття подачі парів над вогнищем.

Завдяки повній автоматизації даних пристроїв можливе електронне обслуговування камінів. За допомогою ПДУ або панелі керування можна увімкнути та вимкнути камін, а також змінити висоту вогню. Більш передові вироби дають можливість керувати ними за допомогою смартфона або системи «Розумного Дому».

Для заправки каміна паливом використовується електричний насос, який подає потрібну кількість етанолу та перериває роботу у разі заповнення танка, без ризику пролиття. Спеціальне забезпечення отвору для заповнення паливом блокує можливість доповнення паливом під час роботи каміна або гарячого пристрою. Таке рішення здебільшого обмежує контакт користувача з паливом.

Не всі біокаміни однакові

Деякі біокаміни помилково називаються автоматичними. Насправді вони практично не відрізняються від своїх мануальних версій. Додавання магнето, що викликає запалення палива або встановлення звичайного насоса перистальтичного, не позначають автоматизації процесу згоряння. Топка каміна – це жолоб заповнений палаючим, рідким етанолом. Після нагрівання виріб є небезпечним і створює ті ж загрози як у разі мануального каміна. Потрібно пам’ятати про те, що автоматичний біокамін працює на технології BEV – згоряння парів палива. Тому завжди варто перевірити, що цей продукт пропонує.

В автоматичних біокамінах з технологією згоряння пар весь процес контролюється через електричні системи. Якщо температура топки зросте вище за певний рівень, то висота полум’я автоматично зменшиться. Крім того, процесор взаємодіє з датчиками і здатний миттєво погасити полум’я, якщо виявлені аномалії, напр. якщо відбудеться розлив палива, землетрус чи відсутність у подачі електрики. Автоматичні біокаміни мають додаткову перевагу – завдяки контрольованій температурі топки можуть бути встановлені навіть і в конструкціях з легкозаймистих матеріалів (напр. дерев’яних). Завдяки цьому вони підходять для місць з підвищеними вимогами безпеки, тобто місць загального користування, готелях та навіть на яхтах.

Автоматичний вогонь відкриває нові можливості

Можна помітити, що про безпеку біокамінів вирішує технологія, що використовується, а також якість процесу згоряння. Категорично треба уникати камінів, які мануально заповнюємо паливом та тих, у яких полум’я горить на поверхні рідкого етанолу.

Хоча автоматичний вогонь є відносно новим рішенням, він уже зараз є дуже популярним серед архітекторів. Більше того, під час підвищеної свідомості про екологію, вибір топок на етанолі є найкращим. Вони не створюють диму та сажі, одночасно не забруднюючи повітря вихлопними газами. Якщо Ви думаєте про покупку каміна або не хочете впроваджувати змін у своїй квартирі, Ви, звичайно, повинні взяти до уваги вибір автоматичного каміна. Коли йдеться про здоров’я та безпеку, варто витратити час, щоб обрати перевірені та надійні рішення!